U dvorištu kuće Krulc održano predavanje „Kaj su jeli naši jako, jako stari?“, a posjetitelji kušali jela pripremljena prema prapovijesnim receptima
MARIJA GORICA – U dvorištu kuće Krulc održano je iznimno zanimljivo predavanje pod nazivom „Kaj su jeli naši jako, jako stari?“, koje je okupilo brojne ljubitelje arheologije, povijesti i tradicijske gastronomije. Posjetitelji su imali priliku upoznati najnovije rezultate arheoloških istraživanja na lokalitetu Sveti Križ, ali i kušati hranu pripremljenu prema prapovijesnim receptima.
Predavanje je održala dr. sc. Janja Mavrović Mokos iz udruge ARHiKUlt, koja je predstavila nova saznanja s jednog od najznačajnijih arheoloških nalazišta zaprešićkog kraja. Posebno zanimanje posjetitelja izazvala je slovenska arheologinja Polona Janežič, koja se već godinama bavi istraživanjem i rekonstrukcijom prehrane iz prapovijesnog razdoblja. Upravo zahvaljujući njezinu radu okupljeni su imali priliku kušati autentične okuse prošlosti.
Podršku ovom jedinstvenom događanju pružili su načelnica Općine Marija Gorica Marica Jančić i ravnatelj Općinske knjižnice Ante Kovačića Mirko Škoc, koji su istaknuli važnost nastavka arheoloških istraživanja i njihove promocije među građanima.
Načelnica Marica Jančić naglasila je kako su arheološka istraživanja u Mariji Gorici tijekom proteklih godina donijela brojna nova saznanja o bogatoj prošlosti ovoga kraja.
“Zahvaljujući Janji i cijeloj ekipi koja radi na istraživanjima, prepoznali smo koliko vrijedne baštine imamo u vlastitom kraju. Ovo je već sedmo druženje na kojem govorimo o marijagoričkim nalazištima, a posebno nas veseli što svake godine saznajemo nešto novo o lokalitetu Sveti Križ. Ponosni smo na ta otkrića i nastavit ćemo, koliko god to bude moguće, podupirati istraživanja iz općinskog proračuna” – istaknula je Jančić.

Dodala je kako Općina razmišlja i o daljnjem razvoju kulturnog turizma temeljenog upravo na arheološkoj baštini.
“Radimo na obnovi kuće Ante Kovačića, gdje planiramo urediti interpretacijski centar. Želja nam je da učenici, studenti i posjetitelji iz drugih krajeva dolaze u Mariju Goricu i upoznaju bogatu povijest našeg kraja, posebice lokalitet Sveti Križ” – rekla je načelnica.
Ravnatelj Općinske knjižnice Ante Kovačića Mirko Škoc nije krio zadovoljstvo velikim odazivom posjetitelja i uspješnom suradnjom s arheolozima.
“Posebno mi je drago što se ovo događanje održava već niz godina i što svake godine privlači sve veći broj ljudi, ne samo iz Marije Gorice, nego i iz susjednih općina pa čak i Zagreba. Nastojimo rezultate arheoloških istraživanja približiti javnosti na zanimljiv i pristupačan način, a čini se da smo u tome uspjeli” – rekao je Škoc.

Istaknuo je kako upravo spoj znanosti, tradicije i gastronomije privlači velik interes posjetitelja.
“Ove godine ugostili smo stručnjakinje iz Slovenije koje su pripremile prapovijesni jelovnik i pokušale rekonstruirati jela kakva su se nekoć pripremala. Takav pristup pokazao se iznimno zanimljivim i publici vrlo privlačnim” – dodao je.
Škoc smatra da nalazište Sveti Križ ima velik turistički potencijal.
“Primjeri iz Slovenije pokazuju kako se arheološka baština može uspješno povezati s turizmom. Lokalitet Sveti Križ iznimno je važan i vjerujem da zajedničkim naporima možemo stvoriti prepoznatljivu turističku priču po kojoj će Marija Gorica biti poznata i izvan granica naše županije” – zaključio je.
Još jedno uspješno arheološko druženje u Mariji Gorici potvrdilo je da interes za prošlost ne jenjava te da spoj znanosti, tradicije i gastronomije predstavlja izvrstan način promocije bogate kulturne baštine ovoga kraja.


