U Vrbovcu je održana izborna skupština Hrvatske seljačke stranke Zagrebačke županije, na kojoj su delegati izabrali novo vodstvo. Za predsjednika Županijske organizacije HSS-a izabran je Mato Jelić, dok su za potpredsjednike izabrani Igor Horvačić, Ivica Mikec, Zlatko Šoštarić, Ivana Šolčić, Krunoslav Tandarić i Željko Vojković.

Jelić je zahvalio članovima na ukazanom povjerenju te poručio kako pred HSS-om stoji „velik i dugotrajan posao“, ali i razdoblje obnove stranke:
– Hrvatska treba demokršćansku, narodnu stranku kakva je HSS oduvijek bio. Spremni smo surađivati sa svima koji žele dobro Hrvatskoj. Nemamo predrasuda ni prema kome, ali kada se nešto dogovorimo – toga se držimo – istaknuo je.
Naglasio je da će dok je on na čelu županijske organizacije HSS-a stranka biti pouzdan partner te da „neće napuštati dogovorene koalicije“.

Povratak članova i obnova odnosa
Govoreći o onima koji su ranijih godina napustili HSS ili bili isključeni, Jelić je poručio da su im vrata otvorena:
– Uskoro ću obići sve naše ljude. Bilo je teških trenutaka, bilo je i nepravdi. Ali oni koji su HSS-ovci srcem, koji su godinama gradili stranku, dobro su došli natrag.
Posebno je istaknuo župana Stjepana Kožića, za kojeg kaže da je „jedan od najvećih HSS-ovaca“:
– Nadam se da će se i župan Kožić, zajedno s većinom ljudi s njegove liste, vratiti kući – u HSS. Vrijeme je da zakopamo ratne sjekire i krenemo iz početka.
HSS se vraća centru i odustaje od ideoloških sukoba
Jelić je poručio da se HSS vraća svojoj tradicionalnoj poziciji stranke centra:
– Mi nismo ni ljevica ni desnica. Mi smo narodna, demokršćanska stranka. Nećemo se baviti ideologijama, nego radom.
Osvrnuo se i na poruke iz javnog prostora:
– Prošlo je vrijeme etiketiranja. Hrvatsku su stvarali branitelji svih uvjerenja, vjera i nacija. Domovina je preskupo plaćena da bismo je dijelili.
Gospodarstvo i proizvodnja hrane u središtu programa
Kao direktor vrbovečkog komunalnog poduzeća, Jelić je naglasio da ga upravo iskustvo iz gospodarstva vodi u političkom radu:
– Gospodarstvo je temelj svega. Ni jedna demografska mjera neće pomoći ako ljudi nemaju od čega živjeti. Ako imaju posao, infrastrukturu, dostupno zdravstvo i vrtiće – ostat će ovdje.
Posebno je istaknuo kako HSS vidi veliku priliku Hrvatske u proizvodnji zdrave hrane:
– Imamo zemlju, klimu, prostor. Treba stati iza naših OPG-ova i zadruga. Ne trebaju poljoprivrednici poticaje na papiru, nego sigurnost otkupa i tržišnu cijenu. Ako im osiguramo plasman – oni će proizvoditi. Tako postajemo konkurentni na tržištu.
Zaključno, Jelić poručuje:
– Imamo jasne ciljeve: jačati gospodarstvo, poticati domaću proizvodnju, vratiti povjerenje ljudi u HSS i ponovno izgraditi snažnu narodnu stranku. Radom, a ne ideologijom.



